Diakoniens dag: Fælles fejring i Rødovre og Grøndalslund Kirke

dato

Kom og vær med til Diakoniens dag, hvor Rødovre og Grøndalslund Kirke går sammen om en festlig fejring. Deltag i gudstjenesten og nyd en fælles frokost, efterfulgt af et inspirerende foredrag med Søster Merete Pelle Poulsen.

Den 8. februar 2026 byder Grøndalslund Kirke og Sognegård velkommen til Diakoniens dag. Arrangementet starter med gudstjeneste, hvor deltagerne kan vælge at deltage i deres respektive kirker eller i Grøndalslund Kirke.

Fælles frokost og foredrag

Kl. 12.00 serveres der en fælles frokost i Grøndalslund Kirke, hvor alle er velkomne. Efter frokosten er der et spændende foredrag med Søster Merete Pelle Poulsen, tidligere forstanderinde på Diakonissestiftelsen på Frederiksberg. Det er en oplagt mulighed for at høre inspirerende fortællinger og indsigter fra en erfaren diakonisse.

Kaffe, te og kage

Efter foredraget kan deltagerne nyde kaffe, te og de lækreste kager, mens der er mulighed for at netværke og udveksle erfaringer med andre deltagere. Arrangementet er åbent for alle, men tilmelding til frokosten skal ske gennem eget kirkekontor senest den 23. januar.

Praktisk information:
Dato: Søndag den 8. februar 2026
Tid: Kl. 12.00
Sted: Grøndalslund Kirke og Sognegård, Tårnvej 350, 2610 Rødovre
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Tilmelding til frokost: Senest 23. januar til eget kirkekontor



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut