Oplev biodiversitet og nataktive dyr i Rødovre

dato

Rødovre Kommune og samarbejdspartnere inviterer til to spændende arrangementer i august og september 2026. Deltag i en naturvandring med fokus på biodiversitet og oplev de nataktive dyr på Vestvolden. Begge arrangementer finder sted ved Batteritogsmagasinet i Rødovre.

Udforsk biodiversiteten med Michael Stoltze

Søndag den 16. august 2026 kl. 16:30 kan du deltage i en inspirerende naturvandring med biolog og forfatter Michael Stoltze. Arrangementet har fokus på biodiversitet i nærmiljøet og undersøger, hvordan vi kan skabe gode levesteder for vilde arter. Samtidig vil der blive diskuteret, hvad forbindelsen til naturen betyder for mennesket. Denne begivenhed er arrangeret af Rødovre Kommune og Danmarks Naturfredningsforening.

Oplev nattens liv med John Frisenvænge

Lørdag den 5. september 2026 kl. 20:00 får du mulighed for at opleve nattens liv på Vestvolden. Biolog John Frisenvænge vil guide dig gennem natten, hvor du kan se nataktive dyr som natsværmere og flagermus. Ved hjælp af en detektor kan flagermusenes ultralyde opfanges, hvilket giver en unik indsigt i deres verden. Arrangementet er arrangeret af Rødovre Kommune og Dansk Flagermus Forening. Husk at medbringe solidt fodtøj og gerne en lommelygte.

Praktisk information:
Arrangement 1:
Dato: Søndag 16. august 2026
Tid: 16:30
Sted: Batteritogsmagasinet, Rødovre Parkvej 622, 2610 Rødovre
Entré: Fri entré
Arrangør: Rødovre Kommune og Danmarks Naturfredningsforening
Arrangement 2:
Dato: Lørdag 5. september 2026
Tid: 20:00
Sted: Batteritogsmagasinet, Rødovre Parkvej 622, 2610 Rødovre
Entré: Fri entré
Arrangør: Rødovre Kommune og Dansk Flagermus Forening



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler