Vi følger boligmarkedet i og omkring Rødovre og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Rødovre følger boligmarkedet i og omkring Rødovre. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Axelhøj 8 solgt for 7.300.000 kr.
Boligen overtages af Anne-Line Lykkegaard Budolfsen og Niels Kristian Lykkegaard Rasmussen den 22. april. Køberen har betalt 7.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 59.836 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 5.034.000 og boligen er derfor handlet til 45% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 122 kvm. og er opført i 1933. Grunden er på 648 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Rødovre
Højrisvej 5A solgt for 5.625.000 kr.
Boligen overtages af Mikkel Martinussen Brix den 22. april. Køberen har betalt 5.625.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 57.990 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.900.000 og boligen er derfor handlet til 196% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 97 kvm. og er opført i 1929. Grunden er på 600 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Rødovre
Niels Frederiksens Alle 2 solgt for 5.250.000 kr.
Boligen overtages af Hanaa Sameen Ahmad og Imran Javed den 12. maj. Køberen har betalt 5.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 36.207 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.750.000 og boligen er derfor handlet til 91% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 145 kvm. og er opført i 1951. Grunden er på 1.163 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Rødovre
Rødovrevej 220B, 2. tv solgt for 4.400.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 13. maj. Køberen har betalt 4.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 48.352 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.650.000 og boligen er derfor handlet til 167% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 91 kvm. og er opført i 1990. Grunden er på 10.569 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Rødovre
Jyllingevej 175 solgt for 4.300.000 kr.
Boligen overtages af Emma Melchior Hjortgaard Christensen den 21. april. Køberen har betalt 4.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 26.220 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.150.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 164 kvm. og er opført i 1929. Grunden er på 781 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Rødovre - Martin Enemærke
Madumvej 15 solgt for 3.995.000 kr.
Boligen overtages af Camilla Jensen og Mads Johansen den 28. april. Køberen har betalt 3.995.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 41.186 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.600.000 og boligen er derfor handlet til 150% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 97 kvm. og er opført i 1963. Grunden er på 179 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af RealMæglerne Hallberg Rødovre
Kaffevej 39, 6. tv solgt for 3.700.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 29. april. Køberen har betalt 3.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 51.389 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.350.000 og boligen er derfor handlet til 174% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 72 kvm. og er opført i 2017. Grunden er på 4.858 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Rødovre - Martin Enemærke
Roskildevej 278, 1. tv solgt for 3.600.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 3.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 47.368 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 950.000 og boligen er derfor handlet til 279% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 76 kvm. og er opført i 1937. Grunden er på 764 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Rødovre
Rødovre Parkvej 253, 2. solgt for 2.455.000 kr.
Boligen overtages af Freja Elbke Jarhl den 24. april. Køberen har betalt 2.455.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 52.234 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 590.000 og boligen er derfor handlet til 316% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 47 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 18.456 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Rødovre - Martin Enemærke
Hvidovrevej 86A, 1. th solgt for 2.055.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 26. april. Køberen har betalt 2.055.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 38.774 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 670.000 og boligen er derfor handlet til 207% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 53 kvm. og er opført i 1940.
Boligen er solgt af Bo Basic
Brunevang 92, st. 10 solgt for 1.780.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 21. april. Køberen har betalt 1.780.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 44.500 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 520.000 og boligen er derfor handlet til 242% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 40 kvm. og er opført i 1976. Grunden er på 3.633 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af LokalBolig Rødovre